„Sekret Panny Kazimiery” - spektakl teatralny
„Sekret panny Kazimiery” to komediowa opowieść z piosenkami w klimacie międzywojennych kabaretów. Spektakl był zwieńczeniem wieczoru teatralno-literackiego, zorganizowanego przez jedlicką bibliotekę. W roli głównej wystąpiła Beata Malczewska – aktorka Narodowego Starego w Krakowie, która brawurowo wcieliła się dziesiątki ról znanych ówczesnych literatów i artystów. Nastrój dawnych lat podkreśliły piękne kostiumy, ciekawe monologi, anegdoty oraz grany na żywo akompaniament fortepianowy w wykonaniu Jarosława Olszewskiego.
Wydarzenie zorganizowano w ramach programu „Książka – Moja Pasja”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
„Jedlickie spotkanie z poezją”
Wacław Turek, Halina Kurek, Jan Belcik, Marek Petrykowski oraz Agnieszka Grochowicz wzięli udział w „Mistrzowskim Czytaniu Wierszy” podczas „Jedlickiego spotkania z poezją”. Główną atrakcją wieczoru był recital poezji śpiewanej w wykonaniu Agnieszki Grochowicz. Artystka popisowo zaprezentowała swoje własne utwory i wiersze znanych polskich poetów, takich jak: Marian Hemar, Agnieszka Osiecka, czy Wojciech Młynarski. Piosenkarce akompaniował znakomity krakowski pianista Jarosław Olszewski.
Wydarzenie zorganizowano w ramach programu „Książka – Moja Pasja”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
"W Starym Kinie" - wieczór filmowy w Jaszczwi
20. sierpnia 2021 r. w parku przy zabytkowym Dworze Stojowskich w Jaszczwi odbył się wieczór filmowy, którego organizatorem była Gminna Biblioteka Publiczna im. Kaspra Wojnara w Jedliczu. Wydarzenie rozpoczęła prelekcja Pawła Jermaka poświęcona sztuce filmowej i jej historii. W przyjemnej plenerowej atmosferze wystąpił gość specjalny Robert Rozmus - aktor, piosenkarz, prezenter telewizyjny, konferansjer i showman, pochodzący z Krosna. Wspomnienia sprzed lat, opowieści o aktorstwie i piękna muzyka towarzyszyły zgromadzonym tego wieczoru. Spotkanie z artystą zakończyły podziękowania, kwiaty, liczne autografy i pamiątkowe zdjęcia. W końcowej części wyświetlono film, nagrodzony pięcioma Oscarami, pt. „Artysta” w reżyserii Michela Hazanaviciusa.
Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach programu „Książka – Moja Pasja”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
„Fantastyczne Fabuły”- warsztaty projektowania gier
W ramach realizowanego przez bibliotekę projektu „Książka – Moja Pasja” w dniu 15 czerwca br. odbyły się nowatorskie warsztaty projektowania gier planszowych, w sposób nietypowy, ponieważ w formie on-line z wykorzystaniem platformy internetowej. Zajęcia poprowadził Paweł Kopijer, znany nam już pisarz książek fantasy, którego gościliśmy na spotkaniu autorskim tydzień wcześniej.
Warsztaty odbyły się w trzech miejscach równocześnie. Młodzież ze Szkoły Podstawowej w Jedliczu brała udział w zajęciach bezpośrednio z pisarzem. Natomiast uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Potoku i Dobieszynie dołączyli do wydarzenia on-line, znajdując się w swoich szkolnych pracowniach komputerowych. Do moderacji spotkania zaangażowano dodatkowo dwie osoby, dbające o sprawny przebieg warsztatów w sieci. Całe wydarzenie można także było śledzić jako transmisję na żywo, na fanpage`u biblioteki.
Uczniowie podzieleni na zespoły zapoznali się z rodzajami gier, ogólnymi zasadami ich projektowania i użytkowania. W oparciu o fabułę zaczerpniętą z literatury fantasy, młodzież określiła ogólną koncepcję i zasady obowiązujące w tworzonych przez siebie „planszówkach”. Realizacja pomysłów na najciekawszą grę odbyła się z wykorzystaniem platformy Tabletopia.
Temat wzbudził niezwykłe zainteresowanie, o czym świadczyło zaangażowanie uczestników, ich aktywność i dociekliwość. Efektem warsztatów było stworzenie prototypów gier planszowych, które uczniowie będą mogli w przyszłości wykorzystywać i udoskonalać, w oparciu o pozyskane umiejętności. Zaciekawieni tematem, pewnie chętniej też będą sięgać po literaturę, szukając inspiracji do swych projektów.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Spotkanie autorskie z Pawłem Kopijerem „Książka – drzwi do wyobraźni”
W dniu 8 czerwca br. odbyło się spotkanie autorskie pt. „Książka – drzwi do wyobraźni”, które poprowadził Paweł Kopijer – pisarz i autor powieści fantasy ukazujących się w serii „Kroniki Dwuświata”. Spotkanie w jedlickiej Szkole Podstawowej adresowane było do młodzieży z klas VI-VIII. Miało formę hybrydową, co oznacza, że stacjonarnie w wydarzeniu uczestniczyły klasy szóste, a ponadto wszyscy zainteresowani mogli śledzić transmisje on-line na fanpage`u biblioteki.
W pierwszej części wystąpienia pisarz, aby wprowadzić w klimat świata fantasy, magii i miecza, wyświetlił krótki film-zwiastun cyklu „Kroniki Dwuświata”. Paweł Kopijer opowiedział o książkach swojego autorstwa, zachęcając uczniów do ich przeczytania. Omówił cechy charakterystyczne dla literatury fantasty, główne postaci i najważniejsze wątki w tych powieściach. Wprowadzeniem do gry zespołowej była prezentacja uniwersum książki. Następnie uczestnicy spotkania mieli okazję przystąpić do quizu, w którym wykazali się świeżo zdobytą wiedzą. Najlepsza, zwycięska drużyna zdobyła 16 pkt i nagrodzona została drobnymi upominkami.
Na koniec spotkania odbyła się rozmowa uczestników z autorem oraz głosowanie w plebiscycie na najciekawszą postać fantasy „Kronik Dwuświata”.
„Książka – drzwi do wyobraźni” – spotkanie autorskie z Pawłem Kopijerem było zorganizowane przez GBP w Jedliczu w ramach realizowanego w 2021 roku projektu „Książka – Moja Pasja” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Warsztaty projektowania gier FANTASTYCZNE FABUŁY - relacja online z Pawłem Kopijerem