Gminna Biblioteka Publiczna im. Kaspra Wojnara w Jedliczu to samorządowa instytucja kultury działająca w obrębie krajowej sieci bibliotecznej. Służy ona rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb czytelniczych, oświatowych, kulturalnych, informacyjnych społeczeństwa oraz upowszechnianiu wiedzy i rozwojowi kultury.
Siedzibą Biblioteki jest miasto Jedlicze, a terenem jej działania miasto oraz teren Gminy Jedlicze. W skład struktury organizacyjnej Gminnej Biblioteki Publicznej wchodzi jednostka główna znajdująca się w Domu Legionowo - Strzeleckim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, przy ul. Tokarskich 22 oraz cztery filie zlokalizowane w miejscowościach: Dobieszyn, Jaszczew, Potok i Żarnowiec. Od 1999 roku patronem instytucji jest Kasper Wojnar - księgarz, wydawca, działacz niepodległościowy, legionista urodzony w Borku.
W zbiorach biblioteki znajdują się: literatura piękna, książki popularno-naukowe z różnych dziedzin wiedzy, lektury, wydawnictwa o charakterze encyklopedyczno-informacyjnym oraz czasopisma. Wskutek rozwoju alternatywnych form książki (e-booki, audiobooki) i z myślą o osobach niepełnosprawnych od kilku lat nasza instytucja wzbogaca swe zasoby o zbiory elektroniczne. Posiada kilkadziesiąt popularnych tytułów audiobooków. Osobom niewidzącym i niedowidzącym stworzono możliwość wypożyczenia „Czytaków Plus” w ramach projektu „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej”.
Jednym z ważnych, realizowanych przez bibliotekę zadań statutowych jest zbieranie i rozpowszechnianie wiedzy o regionie. W tym celu biblioteka prowadzi dział regionaliów, gdzie gromadzone są książki, broszury, druki ulotne. Od kilku lat zbiera i udostępnia na swej stronie internetowej kolekcję starych fotografii pod nazwą „Z domowego archiwum”, która wciąż się rozbudowuje i wzbogaca o nowe materiały.
Lokalnym archiwum społecznym działającym przy bibliotece jest „Izba Regionalna” mieszcząca się w dawnym Dworze Stojowskich w Jaszczwi. To miejsce ekspozycji dokumentów z życia wsi, map i fotografii, dzięki którym udało się przywrócić pewien wycinek historycznej rzeczywistości. Na starych zdjęciach można zobaczyć sylwetki mieszkańców Jaszczwi, dworu czy różne przejawy dawnego życia. Znajdują się tu krótkie notatki o najważniejszych wydarzeniach z dziejów wsi, obiektach zabytkowych i osobach, które trwale zapisały swój ślad w historii nie tylko miejscowości, ale i Polski. Na przystosowanie pomieszczenia do celów ekspozycyjnych pozyskano środki pozabudżetowe. Dofinansowanie uzyskano w ramach działania ,,Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013”.
Od marca 2019 roku rozpoczął swoją działalność Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki pod nazwą „SuperBOOKersi”. Podstawowym zadaniem klubu jest promowanie współczesnej literatury i popularyzacja czytelnictwa.
Biblioteka jest postrzegana jako prężna placówka kultury w regionie. Jest organizatorem licznych spotkań autorskich, wystaw, odczytów, czy prelekcji. Regularnie prowadzi zajęcia z dziećmi i młodzieżą w formie lekcji bibliotecznych, konkursów oraz warsztatów.