Przyroda w czterech odsłonach poezji spotkanie z Marią Stefanik


Choć czas nie sprzyja organizowaniu imprez czytelniczych nasza biblioteka nie zrezygnowała z ich prowadzenia, a jedynie zmieniając ich formę przeniosła je do świata wirtualnego. Okazuje się, że i tego typu wydarzenia mają swą wartość kulturotwórczą i cieszą się zainteresowaniem czytelników, zwłaszcza gdy podejmują tematykę regionalną lub prezentują znane w regionie osoby.

Niewątpliwą gratką dla mieszkańców naszej gminy, a zwłaszcza miłośników poezji, było zorganizowanie w sieci spotkania autorskiego z tutejszą poetką Marią Stefanik. Pisarka, po krótkim przedstawieniu,  w ciepłym tonie opowiedziała o źródłach swej inspiracji, fascynacji liryką i ulubionych tematach, którymi są przyroda, historia, religia – wszystkie w regionalnym kontekście. Poetką regionalną można ją nazwać w podwójnym znaczeniu tego słowa, po pierwsze – z racji zamieszkiwania w naszej gminie od urodzenia, a po wtóre – najchętniej opiewającą walory przyrodnicze, krajobrazowe i zabytkowe naszej „małej Ojczyzny”. Jak sama mówi zadebiutowała późno, a niemałą rolę w ujawnieniu się talentu poetyckiego miała Maria Konopnicka. Zamieszkanie w Żarnowcu, bliskość dworku, obserwacja zmieniającej się przyrody w okalającym dom poetki parku, obudziły w niej wenę i skłoniły do sięgnięcia po pióro. Odtąd wciąż pisze i właśnie przymierza się do wydania swojego siódmego już tomiku poezji „W teatrze przyrody”.

Maria Stefanik jawi się jako osoba niezwykle  wrażliwa i łagodna, którą zachwyca przyroda w każdej odsłonie i w każdym nawet najmniejszym kwiatuszku, czego przykładem jest  zaprezentowany słuchaczom wiersz „Mlecze” z nowego niewydanego jeszcze tomiku. Nie są to jedyne wiersze w autorskim wykonaniu poetki, nie są to też wszystkie informacje jakimi Maria Stefanik zechciała się podzielić ze słuchaczami. Zachęcamy więc wszystkich mieszkańców – ale nie tylko – do obejrzenia i wysłuchania spotkania, zamieszczonego na naszej stronie internetowej, zaś zwolenników tradycyjnej formy kontaktu ze słowem pisanym zapraszamy do pożyczania tomików poezji Marii Stefanik z bibliotecznych zbiorów.

2 4 6 8