„Wilczym tropem…”

Biblioteka w Żarnowcu przygotowała z okazji „Dni Żołnierzy Wyklętych” lekcję biblioteczną dla młodych czytelników. W dniu 2 marca br. podczas krótkiej pogadanki, słuchacze mogli dowiedzieć się o tragicznych losach polskich żołnierzy w Katyniu. Spotkaniu towarzyszyła wystawka z książkami przedstawiającymi życie i walkę Żołnierzy Niezłomnych.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny .

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.