Skrawek historii w Jedliczu – spotkanie z Andrzejem Potockim

Każdemu, kto choć trochę interesuje się historią i kulturą Bieszczadów i Beskidów nazwisko Andrzeja Potockiego nie jest obce. To autor około 30 książek, setek artykułów, filmów i reportaży o naszym regionie. „Opowieści łemkowskiego Beskidu”, „Bojkowie i Żydzi bieszczadzcy”,”Przystanek Bieszczady”, „Księga legend karpackich”, „Zaginiony świat bieszczadzkiego kresu” – te wybrane tytuły jednoznacznie wskazują na obszar zainteresowań pisarza.
Wspólnie ze Stowarzyszeniem Turystycznym Cyba zaprosiliśmy Andrzeja Potockiego na spotkanie autorskie do Jedlicza.
Andrzej Potocki jest znakomitym gawędziarzem. Arcyciekawy sposób opowiadał o dramtycznch losach zamieszkujących Podkarpacie grup etnicznych Łemków, Bojków, Żydów. Mówił o swojej pracy włożonej w poszukiwanie i odtworzenie historii wielu żydowskich rodów i gmin – np. tych z Leska, i wysiłkach w utrwalenie ich materialnego dziedzictwa – synagog, kirkutów.
Przedstawił też niezwykle barwne sylwetki kilku bohaterów jego kultowej książki „Majster Bieda czyli zakapiorskie Bieszczady”. Jędrek Połonina, babcia Rosiowa, Francuz, Zdzisław Pękalski – to nieprzeciętni ludzie, często artyści, którzy porzucili wygodne miejskie życie i zaszyli się w Bieszczadach, dodając kolorytu i wyjątkowości temu pieknemu polskiemu zakątkowi.
Te wszystkie opowieści były zaledwie namiastką interesujących historii, do których poznania achęcamy, zapraszając do skorzystania z oferty książek Andrzeja Potockiego, znajdujących się w zbiorach naszej biblioteki.

DSC_0041 DSC_0046 DSC_0049 DSC_0059 DSC_0060 DSC_0062 DSC_0066 DSC_0069 DSC_0070 DSC_0071 DSC_0073