Promocja książki „Anioły i demony na Bukowinie” Andrzeja Paradysza

Spakować manatki, namiot, usiąść na rower i wyruszyć w świat – to dopiero przygoda. A jeżeli  jeszcze się ją barwnie opisze, także czytelnicy mogą w nią wyruszyć. Przekonuje nas o tym Andrzej Paradysz autor książki „Anioły i demony na Bukowinie”, który to na dwóch kółkach odbył samotną podróż na Bukowinę.

Bukowina kraina historyczna leżąca miedzy Ukrainą a Rumunią, miejsce wielokulturowe, wielojęzyczne, które zamieszkują różne nacje , żyjące obok siebie i jednocześnie razem , może zafascynować każdego. Autor wśród tej wielokulturowości próbował odnaleźć naszych rodaków, potomków polskich emigrantów, którzy poczynając od Braci Polskich wypędzonych z Rzeczypospolitej w 1658 r., potem konfederatów barskich, górników z okolic Wieliczki i Bochni, uciekinierów  po powstaniu listopadowym osiedlali się na Bukowinie. Odwiedził Polaków mieszkających m.in. w Suczawie i Pleszy.

Książka jest pokłosiem tej wyprawy. Jest to książka podróżnicza, ale nie tylko, bo oprócz  relacji z drogi zawiera także   opis dziejów politycznych i kulturowych Bukowiny,  ciekawe historie spotykanych tam ludzi ,  uzupełnione  wnikliwymi spostrzeżeniami i dygresjami autora . O książce i swej wyprawie Andrzej Paradysz opowiadał na spotkaniu z czytelnikami , które zorganizowała nasza biblioteka wspólnie ze Stowarzyszeniem Turystycznym Cyba. Opowieści  towarzyszyła prezentacja zdjęć przedstawiających napotkanych w drodze ludzi, piękno tamtejszego krajobrazu i architektury.

Książkę wydało wydawnictwo Novae Res, które wspiera debiutantów literackich, a do takich Andrzej Paradysz należy. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów literackich.

DSC_0149 DSC_0140 DSC_0138 DSC_0137 DSC_0135 DSC_0126