„ Zachować w pamięci – znani i nieznani z gminy Jedlicze”

Władysława Kononowicz , nauczycielka, sybiraczka, Ludwik Stawski – żołnierz, legionista,  Antoni Jaracz – społecznik, długoletni kierownik szkoły w Dobieszynie,  Bogdan Dziura – nauczyciel, trener i pasjonat sportu, Stefan Musiał – historyk, dyrektor szkoły w Jedliczu, Henryk Bugiel  - żołnierz walczący na frontach II w.ś.   -  Starsi mieszkańcy naszej gminy kojarzą niektóre nazwiska tych lokalnych społeczników i patriotów. Gorzej z tą wiedzą jest u młodzieży. Biblioteka pragnąc zachęcić  młode pokolenie, do zainteresowania się historią naszego regionu, ludźmi o niepospolitych  życiorysach,  zorganizowała konkurs „ Zachować w pamięci – znani i nieznani z gminy Jedlicze”. Zdawaliśmy sobie sprawę, że to temat trudny, wymagający dziennikarskiego zacięcia,  żmudnego  poszukiwania w archiwach, dotarcia do osób starszych , przeprowadzenie wywiadów  a na koniec opracowania zebranego materiału w formie prezentacji .  Znalazła się jednak  grupka  z Jedlicza, Długiego i Dobieszyna, która zachęcona przez nauczycieli , podjęła wyzwanie. Skrupulatnie,  po kronikarsku opracowała biografie sześciu  wcześniej wymienionych  osób. Te, tak cenne i  nie znane powszechnie  ludzkie  historie, nie godziło się schować w archiwach biblioteki, ale należało przekazać dalej. Dlatego zorganizowaliśmy ich prezentację, którą z dużym zainteresowaniem obejrzeli koledzy autorów prac.

Przy okazji, dzięki życzliwości i pomocy  Marii Kopeć – długoletniej nauczycielki jedlickiej szkoły, zorganizowaliśmy wystawkę archiwalnych dokumentów dotyczących  Władysławy Kononowicz, jednej z bohaterek prezentacji. Ona także wzbudziła spore zainteresowanie młodzieży.

Mając świadomość, że nasza lokalna historia kryje jeszcze wiele tajemnic i wymagających spisania losów zasłużonych  rodaków,  postanowiliśmy, że konkurs   będzie miał formułę cykliczną i będzie organizowany każdego roku.

DSC_0495 DSC_0497 DSC_0506 DSC_0522 DSC_0538 DSC_0552 DSC_0566 DSC_0570 DSC_0573