„Z książek mądrość chwytaj”-Niezwykłe spotkania w tygodniu bibliotek.

W tegorocznym Tygodniu Bibliotek oprócz spotkań autorskich z  Katarzyną Ryrych i Przemysławem Wechterowiczem w Bibliotekach wiele się działo:

——————————————————————————————————————————————————————————————

Kim był Charles Perrault, kiedy żył, czym się zajmował, na dworze którego króla służył –  tę wiedzę na pewno uzyskali uczniowie klas III i IV szkól podstawowych, którzy zechcieli wziąć udział w konkursie czytelniczym „W świecie baśni Charlesa Perraulta”. Znane powszechnie baśnie „Czerwony Kapturek”, „Śpiąca królewna”, „Kot w butach” czy „Paluszek”. To właśnie on jako pierwszy spisał i każdą opatrzył pouczającym morałem. Dzieci, chcąc odpowiedzieć na niekiedy bardzo szczegółowe pytania dotyczące treści bajek, musiały dokładnie się z nimi zapoznać. Spośród 83 uczestników konkursu, prawie wszyscy bardzo dobrze wywiązali się z tego zadania, o zwycięstwie zadecydowały  dosłownie ułamki punktów. W nagrodę biblioteka ufundowała wszystkim dzieciom nagrody książkowe i zaprosiła ich na spektakl teatralny „O rybaku i złotej rybce” w wykonaniu teatru „Fiku-Miku” z  Rzeszowa.

DSC_0398 DSC_0399 DSC_0405 DSC_0413 DSC_0417 DSC_0418 DSC_0419 DSC_0420

——————————————————————————————————————————————————————————————

W tegorocznym tygodniu bibliotek  pod hasłem „(Do)wolność czytania”, przyjaciółmi książek zostali uczniowie klasy „0’”  Szkoły Podstawowej w Jedliczu, przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola im. Matki Anny Kaworek w Jedliczu oraz starszaki z Samorządowego Przedszkola w Jedliczu.

Jak książka powstaje dowiedziały się dzieci  od bohaterki multimedialnej prezentacji Amandy, która bardzo chciała zostać pisarką.

Uczestnicy spotkań, przeglądając  różnorodne wydawnictwa literatury dziecięcej, poznali  bogatą ofertę naszej biblioteki skierowaną właśnie do nich. Dzieci miały okazję zapoznać się z różnymi rodzajami, gatunkami i formami  książek. Zobaczyli więc książki zabawki,  publikacje bogato ilustrowane, wydawnictwa popularnonaukowe,  audiobooki, a także film, który też powstał  na podstawie słowa pisanego.  Dużą ciekawość wzbudziły największa i najmniejsza książka w naszych zbiorach.  Wspólnymi siłami określiliśmy zasady poszanowania książek i zachowania przy czytaniu. Dzieci samodzielnie narysowały swoje buzie i wykonały piękne pamiątkowe plakaty z książką w tle, które ozdobiły jedlicką bibliotekę.

DSC_04251 DSC_0426 DSC_0427 DSC_0428 DSC_0429 DSC_0430 DSC_0434 DSC_0435 DSCN1618 DSCN1624 DSCN1660 DSCN1654 DSCN1643DSC_04361 DSC_04371 DSC_04391 DSC_04421 DSC_04431

——————————————————————————————————————————————————————————————

Dwadzieścia najpiękniejszych bibliotek świata…

- Korytarze wypełnione rzędami książek, półmrok i cisza, przerywana gdzieniegdzie szelestem kartek… ta wyjątkowa atmosfera wpływa na to, że biblioteki często mogą wydawać się niemal świętym miejscem – Przekonać się o tym mogły uczniowie klas II i III ze Szkoły Podstawowej w Dobieszynie, którzy odwiedzili naszą bibliotekę i którzy mogli zobaczyć  dwadzieścia najbardziej niesamowitych bibliotek na świecie. A to wszystko za sprawą przygotowanej, krótkiej prezentacji multimedialnej. Niektóre biblioteki naprawdę zrobiły wrażenie na małych czytelnikach. Nie obyło się również bez zabaw sprawdzających wiedzę, jaką posiadają zaproszeni goście na temat różnych książek i bajek. Były krzyżówki, zgadywanki i łamigłówki. Oczywiście wszyscy poradzili sobie wyśmienicie. Na zakończenie spotkania było słodkie małe co nie co dla każdego oraz wielka niespodzianka dla bibliotekarki – piękne, własnoręcznie zrobione laurki od wszystkich dzieci z okazji Dnia Bibliotek i Bibliotekarza. Bardzo dziękujemy i zapraszamy do biblioteki.

Wszystkie laurki zdobią teraz bibliotekę w Dobieszynie.

————————————————————————————————————————————————————————————

Do filii GBP w Potoku zawitały przedszkolaki z Przedszkola filialnego ,aby dowiedzieć się więcej o otaczającej ich przyrodzie…Spotkanie w bibliotece rozpoczęło się od przeczytania fragmentu książki „Pracowite listki„ następnie odpowiadały na zadawane pytania ,okazało się że mali goście bardzo dużo wiedzieli  jak ważna jest przyroda  wokół nas i że trzeba o nią dbać.

IMG_0441 IMG_0442 IMG_0445 IMG_0447